Bár hazánkban még csak néhány éve kezdett bekerülni a köztudatba, a poliuretán hab, mint szigetelőanyag nem új találmány: ha nem is tudunk róla, régóta körülvesz minket. Ez az anyag (a poliuretán) található többek között a bojlerek és hűtőszekrények belsejében is. Amióta az ára és az alkalmazása elérhetővé vált, azóta profitálhatnak belőle a “hétköznapi” ingatlantulajdonosok is, a népszerűsége pedig rohamosan nő. Nem véletlenül, hiszen az Egyesült Államokból érkező, ott már harminc éve használt szigetelés technológia rengeteg hasznos tulajdonsággal rendelkezik.
Természetesen a legfontosabb maga a hőszigetelő képessége, amit az úgynevezett “R” érték jelöl. Attól függően, hogy nyitott vagy zárt cellás szigetelésről van szó, ez az érték 3,7 és 6,8 között van.
Általános tapasztalat, hogy azonos hőszigetelési hatás eléréséhez purhab szigeteléssel fele olyan vastag szigetelő réteg szükséges, mint azonos hővezetési tényezőjű (Lambda-értékű) hagyományos anyagból (kőzetgyapot, üveggyapot).
A poliuretán hőszigetelő hab többféle vastagságban hordható fel a felületekre. Hővezetési képessége (Lambda- értéke) pedig a piacon ismert hőszigetelő anyagok között a legalacsonyabb. (L=0,023 W/mk) A szórt habos hőszigetelés alkalmazásával hézagmentes, illesztésmentes szigetelés valósítható meg, azaz a hő sehol nem szökik meg az épületből. A költségeket tekintve ez azt jelenti, hogy szakszerű SPF-szigeteléssel (kétkomponensű, pur szigetelőhabbal) 50-60 százalékkal csökkenthető a fűtési költség, azaz jelenleg ez az egyik leghatékonyabb szigeteléstechnika a piacon. Szintén a hézagmentességnek köszönhető, hogy a teljes keresztmetszetében vízhatlan habréteg (zárt cellás fújt poliuretán hab) alkalmazása mellett elfelejthetjük a beázást és a hőhidak kialakulását. Mivel a poliuretán szigetelőhab (purhab) a vizet nem, de a párát átengedi, engedi „lélegezni” a szigetelt felületet, így nem kell penészesedéssel számolnunk. Az eredetileg könnyűszerkezetes házak szigetelésére kitalált technológia valamennyi típusú lakóháznál és kereskedelmi célú illetve ipari ingatlannál, mezőgazdasági épületnél alkalmazható.
Alapja a poliuretán, amit speciális magas nyomású berendezéssel, felhevítve szórással/ fújással visznek fel a felületre. Ott aztán villámgyorsan, a szórás után alig 10 másodperc alatt megszilárdul – eredeti térfogatának akár 100-szorosára is kitágulva-, 10-20 perc elteltével pedig már terhelni is lehet. A páratlan, légzáróan szigetelő poliuretán számos formaváltozatra alakítható, a puha tapintású, félmerev szigetelőhabtól a nagy sűrűségű, lépésálló, járás- és vízálló tetőszigetelő habig. Mivel folyékony állapotban hordjuk fel, és injektálható az épület szerkezetbe – például a födémgerendák vagy gipszkarton rétegek közé -, régi épületek hőszigetelés felújítása is megoldható anélkül, hogy a szerkezetet meg kellene bontani.
A könnyen formázható, uv-festéssel színezhető és vakolható anyag ellenáll a vegyi anyagoknak, a penészedésnek, a gombásodásnak és a tűzállósága is megfelelő. Szinte bármilyen felületre felhordható, bármilyen épületben használható. Ilyenek például a mezőgazdasági épületek – hullámpala tetővel rendelkező istállók, lapostetős épületek -, amelyek tetejére alulról közvetlenül felvihető a gyorsan megtapadó hab. A kétkomponensű rendszer számos felületre kiválóan tapad: betonra, falazatra, vakolatra, fára, rétegelt lemezre, fémfelületre, csak műanyagok esetén kell előzetesen tapadási próbát végezni.
Környezetünk klímaváltozása, és a folyamatosan növekvő energiaköltségek egyre inkább befolyásolják mindennapjainkat, ezért a hosszú életű hőszigetelő felújítások egyre aktuálisabbak. Az épületek hőszigetelő felújítása lehetőséget ad arra, hogy az energiapazarló épületszerkezeteket átalakítsuk és a lakók számára is komfortos és kellemes klímájú tereket építsünk.
Cégünk kizárólag hőszigetelésre specializálódott. Ennek köszönhetően tudjuk munkának maximális odafigyeléssel és szakértelemmel végezni.
A poliuretán szigetelőhabot kétkomponensű anyag, két folyékony komponensből (A és B ) egy előre beállított keverési aránnyal állítjuk elő. Mindezt egy professzionális magasnyomású amerikai berendezés végzi. A gépből egy adagolófej segítségével az egymással kémiai reakcióba lépett komponensek fúvókán keresztül jutnak a szigetelendő felületre.
A napjainkban használt szigetelési technikákkal szemben a szórt PUR – rendszerrel hézagmentes szigetelőréteg alakítható ki. A szilárdulás közben keletkező zárt cellákon a víz molekulái nem képesek átjutni, így tökéletes vízzáró réteget képez.
Kétféle purhabos szigetelés létezik.
A nyitott cellás anyag, melynek térfogata akár a 100-szorosára is nőhet, rendelkezik a legjobb hőszigetelési képességgel.
A szivacsszerűvé váló hab tökéletesen légzáróvá válik, magas szintű hangszigetelést is nyújtva.
A zárt cellás típus lassabban tágul, kezdeti térfogatának mintegy 40 –szeresére növekszik. Merevebb, sűrűbb habja tökéletesen lépés, járás-, és vízállóvá teszi, ezért ideális például födémek szigetelésére. Akár betonfödémet, pincefödémet, salakosfödémet is szigetelhetünk vele. A purhab felvitele nem igényel hosszas előkészületeket, szinte bármilyen felületen megtapad. Az anyag könnyen formázható, önmagában színezhető (uv festéssel) vagy vakolható, újra festhető.
TUDTA?
A társasházak esetében különösen fontos a hangszigetelés is, ezért nem elhanyagolható érv a purhabbal történő szigetelési módszer mellett, hogy az egybefüggő felületet alkotó szórt szigetelés nagyszerű hangtompító réteg is. Míg a zárt cellás hab elsősorban a mély hangokat szűri ki, a nyitott cellás hab általánosan véve nagyon jó hangszigetelő anyag, lágy szerkezete szinte minden hangot elnyel.
R-érték= 3,7/ coll (2,54 cm) A gyors ütemben táguló cellák leszakadnak, kitöltődnek levegővel, így térfogata a kötés során, akár 100-szorosára is megnövekszik.A nyitott szerkezetnek köszönhetően egy puha szivacsszerű végterméket (lágyhabot) hoz létre, amely tökéletesen légzáró, illesztékmentes szigetelést alakít ki. Valamennyi habtípus közül a legjobb hőszigetelési értékekkel, illetve kiváló zajcsökkentő és hangszigetelő tulajdonsággal bír.
R-érték= 6,8/ coll (2,54 cm) Lassabban táguló, kezdeti térfogatának mintegy 40-szeresére növekszik. Szoros cellaszerkezetének köszönhetően, anyitott cellás habnál merevebb, sűrűbb habot (keményhabot) produkál, ami kiváló hőszigetelési tulajdonsága mellett, tökéletesen vízálló és lépésálló is.
A kivitelezés rendkívül gyors és járulékos költségektől mentes
Teljesen kompakt, illesztési hiányosságoktól mentes hőszigetelő réteg valósítható meg, egész évben jelentősen csökkenthető a fűtés és hűtés költsége
Egyenletes hőmérsékletet biztosíthatunk, így javul a komfortérzet
Egészségre ártalmatlan szigetelőanyag védi az ingatlanunkat
Csökkenthetők az allergiát és asztmát kiváltó okok
Megakadályozhatjuk penészedést és gombásodást